Потребител:Zelenkroki/Пясъчник/Предстоящо: 15 март и ученически протести за опазване на климата

От Уикиновини

От лятото на 2018 започва протестът на шведското момиче Грета Тунберг, наречен „Стачка за климата“.

Първоначално самотно, действието на Грета Тунберг е последвано от хиляди ученици и студенти по света. Всеки петък 15-годишната тийнейджърка застава пред парламента в Стокхолм с искане да се предприемат конкретни стъпки от депутатите срещу вредните климатични промени. С лозунги за спасяване на нашето бъдеще се самоорганизират по призива на Грета Тунберг в социалните мрежи и откликват все по-масово с исканията си към възрастните, които имат право да вземат решения вместо тях.

Карън О'Брайън, социолог от университета на Осло, специалист по проблемите на климатичните промени, подкрепя движението на учениците с обобщението: „Децата слушаха, гледаха и чакаха. Те очакваха повече от нас и ние се провалихме. Мисля, че много от тях разбират, че нямат избор. Време е те да посочат пътя“. Не е тайна, че именно сегашните ученици са поколението, което най-пряко ще се окаже засегнато от очаквания хаос в климата на планетата.

Силвен Ваньон, специалист по история на образованието в университета на Монпелие изказва притесненията на възрастните тъй като движението „няма еквивалент“. Очакванията за размера на „световната стачка“ на 15 март, са непредсказуеми все още. Не се знае как ще реагират различните държави. Удобното измъкване от вслушване в протеста на учениците е да се проявява принципната йезуитска загриженост за пропуснатите уроци, за детската беззащитност и незрялост. Тези покровителствени реакции могат да отложат още и още преминаването към конкретни мерки за опазване на климата, но времето за такива палеативни мерки е изтекло и духът на недоволството застрашава спокойствието на политиците.

Подобна е била реакцията от канцеларията на премиера Тереза Мей след първата голяма масова акция във Великобритания миналата седмица. Съжалението на администрацията, че младежите губят „учебни часове“ не се възприема от протестиращите и простичкото обяснение е, че да се защитава училището, което ще изчезне с изчезването на планетата, е абсурдно.

Едно от лицата на движението в Шотландия е 13-годишната Холи Гилигранд. Нарастват протестите и в Германия, където се събират всеки петък над 15 хиляди ученици в десетки градове.

Източници

Що се отнася до традиционните активисти на борбата с климатични промени, някои виждат в движението възможност за по-силен натиск върху правителствата, чиито ангажименти често са недостатъчни, за да бъдат изпълнени целите на Парижкото споразумение и да се ограничи затоплянето на планетата до не повече от +2 градуса по Целзий спрямо прединдустриалната епоха.


"Но тази надежда зависи от способността на целия свят да следва пътя, показан от тези младежи", коментира Бил Маккибън, един от основателите на неправителствената организация "350.org". "Не е достатъчно да ги гледаме с възхищение, защото тези младежи нямат властта да накарат промените да се осъществят. От останалите от нас зависи да ги подкрепим, и то бързо", казва той. /БТА