Потребител:Seraphita~bgwikinews/Тъжни размисли по коледно, ракиено време (26. Декември 2009 г.)

От Уикиновини

(Вдъхновено от политическо есе и мнения за "Референдум в България за новини на турски език", в блога на Григор Гачев)

Когато започнаха да излъчват новини на турски по първа програма на БНТ – бях много против. Делят ни на езиков принцип, това не ще да е за добро! – помислих си тогава. Сега си мисля, че покрай новините на турски, българи с мюсюлманско самосъзнание биха могли да понаучат български език. Казвали са ми, че българи в някои градове на провинцията не могат да си купят например хляб на български еузик, трябвало да се изразят на турски. За този проблем медиите май мълчат.

Вдигна се огромен шум това лято, за паметник, който представляваше легнал лунен сърп, в средата с кръст. Проектът и изпълнението на скулптора ми хареса – двата символа са важни за човешката цивилизация и са многопластово натоварени със символни значения и смисъл. Не можело да има склуптура на исляма, Парите за построяване на паметника не били чисти, не можело в центъра на български градец да има такъв паметник, и т.н.…

За разлика от паметника, коментарите на журналистите никак не ми харесаха. Бяха отделени по около 4-5 минути за религиите християнство и ислям. Нямам нищо против никоя религиозна вяра и убеждение, това е лична работа на всеки. Но толкова медийно време отделяно на религия в страна традиционно дистанцирана от твърдата религиозност ми се струва противоестествено и вредно за нацията ни.

Не мога да разбера и защо Георги Първанов трябва да произнесе клетва при повторното си всъпване в длъжност пред християнския кръст и патриарх Максим, който патриарх иначе много уважавам. Уважавам рацбира се и президентът Георги Първанов. Но какво въобще прави патриарх Максим в Народното Събрание и кой е измислил и наложил тази протоколна глупост? Държавата и Църквата, са власти разделени поне от столетие, а в някои държави и от повече от столетия.

След като разделиха българите по езиков признак, сега някои сили, що ли, искат да ни наложат и разделение по религиозен признак.

Позицията на Атака по въпроса е пресилена, не може и не бива християнството и ислямъът да се разглеждат като враждебно противопоставени. Но бяха прави от Атака, че не бива да се чува от минаретата призиви към молитва.

По въпроса имаше информация обаче само във в. Атака. Мисля, че проблема в София е разрешен и високоговорителите на минарето не излъчват, обаче не мога да го твърдя със сигурност. Центъра до халите със синагогата, джамията и на близо църквата Света Неделя е прекрасен пример, за това че в миналото религиите са съжителствали по българските земи с толерантност и уважение към вярата на другия. Обаче днес не само тези уроци на толерантност се забравят. Налице е агресивен опит от светия синод да върне заблудените овце в своето лоно.

Такова агресивно поведение по улиците и в пощенските кутии имат и християнски и други секти. На тях нищо не мога да кажа, просто отминавам и съжалявам за напразно изгубени човешки усилия, и за унищожените дървета, превърнати в мъртва, безсъдържателна хартия.

Медийната политика да ми се натрапва избор на религиозно убеждение - това аз считам за грубо посегателство срещу моите граждански права! Както е грубо погазване на моите човешки права, и човешките права на моите сънародници, светият синод да забранява излъчването на филм по романа на Никос Казанзакис "Последното Изкушение на Христос" по телевизионен канал с мотива, че не е правоверен. Кой има правомощието да твърди, коя е най-правилната религия или изповедание, която трябва да се изповядва, въпреки че всички духовни институции го правят.

В центъра на Пловдив - от Джумаята, преди години ми, се е случвало да чувам призива "Алах Акбар", стана ми много неприятно. Иначе, намирам арабският език за звучен и за поетичен. Нямам нищо против Корана и молитвите – те са също поетични.

Та... Как ли се чувстват наши съграждани в по-малки или по-големи градове в провинцията, ако високоговорителите по минарета излъчват четирите ежедневни призива за молитва? Или може би защото много българи имат финансово затруднение и трябва да мислят за ежедневната си прехрана при тежките условия на безработица, те могат да преглътнат и това безобразие?

Нещата са стигнали твърде далеч. Мой познат сподели, че ще ходи тези дни до Кърджали. Помолих го да обърне внимание, дали се чува говорителят на джамията или джамиите. Той ме погледна стреснато и ми каза, че си имал друга работа.

Не може и да се отделя толкова много медийно време за проповядване на катехизис от църковни служители по телевизионен канал – както това прави например телевизия Скат. Дали има и други такива "светли" последователи по други Български телевизионни канали, не зная, не съм запозната. Безумие е също така да бъдат излъчвани едночасови или дори няколко часови предавания в някои канали на различни гадатели и астролози (занимавала съм се с астрология – не мисля, че е съвършена глупост, зависи кой прави тълкуванията…). За телевизия Скат ми казаха, че гадателки и екстрасенси си плащали – така че, нека си правят каквато си искат. Моля?!

Интересно в чий интерес се провежда такава политика на налагане на несъществуващи до скоро религиозни проблеми и различни видове суеверия? Забравихме ли трагедията в Косово, или това е някакъв сценарии на политически български кръгове или кръгове извън България, които тласкат страната ни към подобна историческа съдба?