Американски войник заплашен с десетилетия затвор за излъчване на скандален видеоклип

От Уикиновини

Brad Manning може би ще бъде осъден на 52 години затвор за заснемане и разпространения на скандален видео материал за заповед за стрелба над Багдад, при който загинаха двама журналисти на агенция Ройтерс и дванадесет други цивилни граждани. На видеото с продължителност 17 от мин се чува уличаващият разговор между екипажа на хеликоптер Апаш и на земните военни и заповедта за стрелба са видели 4,8 милиона "интернавти" в YouTube. Говорител на WikiLeaks, сайтът който пръв излъчи през април 2010 г видео клипът заснет на 12 юли 2007 г заклейми военните с думите: "Пилотите действат, сякаш играят на компютърна игра и тяхното желание е само да спечелят повече точки за по-високо ниво. "

Brad Manning е осъден за нарушаване на военния регламент, разкриване на секретни данни от своя компютър както и за използване на неразрешени компютърни програми в информационна система класифицирана като секретна.

22 годишният младеж е заподозрян също така в изпращането на хиляди дипломатически телеграми, до които не е имал право на достъп и е обвинен в изпращането на поне една подробна телеграма на трета страна за срещата между правителството на Исландия и американския посланик.

Екипът на WikiLeaks нито са потвърдила нито отхвърлила, че източникът на дипломатически телеграми и на видео материалът е именно Brad Manning, но са наели адвокат в защита на войника информатор. Според тях е скандално, че от виновниците за инцидента не се търси никаква съдебна отговорност, а е съден източникът благодарение на който информацията е станала достъпна. Участник в канадска медия задава въпроса дали Brad Manning не заслужава Нобелова Награда вместо съдебна присъда.

Доклад от 32 стр. на службата за контра шпионаж към американските военни сили описва как работи сайта, създаден от журналисти и активисти за свободата на изразяване. Изводът е, че Wikileaks е потенциална опасност за американската армия, тъй като представя достоверна информация изтекла от американската армия. Създателят на сайта би могъл да бъде осъден на 10 години затвор.

Wikileaks възприема принципа на медиите за не разкриване и запазване в тайна на самоличността на източника на информацията, която му е предоставена. Получената информация се удавя в поток фалшива информация, за да може да бъде прикрит дейстинелния източник. Стотици хиляди фалшиви файлове и използват модифицира версия Tor (The Onion Router) – световна децентрализирана мрежа подкрепяна и от Electronic Frontier Foundation (EFF), една от първите организации, които защитават правата в Интернет. Китайски хакери изглежда също използват Tor за отклоняване на файлове.

Семействата на жертвите още не са получили възмездие и настояват виновниците за трагичния инцидент да бъдат подведени под съдебна отговорност.

След разкритието на видео материала Белият Дом заяви, че американката армия ще предприеме необходимите мерки за да се избегнат в бъдеще цивилните жертви във военните зони.

Видео материял

Записът е достъпен и Тук на сайт Сollateralmurder

Източници