Прекратява работата си родилното отделение в Ямбол

От Уикиновини

29 март 2019

В сутрешната емисия новини на БНР беше съобщено за закриването на родилното отделение в МБАЛ „Св. Пантелеймон“ в град Ямбол от 1 април 2019 г.

В няколко по-късни новинарски радоипредавания „сензацията“ беше повторена и разяснена. [1]

Съгласно правилниците и разпоредбите, медицинско заведение без неонатолог няма право да „притежава“ родилно отделение. В Ямбол неонатологът ще отсъства за няколко месеца поради предстояща специализация. По тази причина от 1 април 2019 г. нормалните и по-специфичните раждания ще бъдат „пренасочвани“ към най-близката болница с родилно отделение в град Сливен. Очаква се към средата на юли отделението да възстанови работата си. Кризата, в която изпада болницата на този български град, който е областен център и средище на на две общини — община Тунджа и община Ямбол, един от четирите такива областни градове в България, има дългогодишни корени. По данните от новините на БНР, през 2018 година в Ямбол има над 400 раждания, според статия в „News.bg“, те са точно 418.[2] Така или иначе, необходимостта от втори специалист в болницата не е току-що възникнала. В интервю за БНР[3] с д-р Панайот Диманов, директор на болницата, се казва, че не е намерено решение, въпреки опитите да се поканят специалисти от много други градове на страната. Вероятна причина за отказите на специалистите в областта на неонатологията е прекалената натовареност, стресовата среда и интензивността на работата с новородени, които изискват специални грижи. Факт е, че детски лекари на частни кабинети практикуват в Ямбол и не са малко на брой. Но намирането на лекари и професионалисти по здравни грижи за държавните болнични заведения е проблем през последните двайсетина години, и не само в Ямбол. В тази връзка добрите законодателни и нормативни уредби не помагат на административните управители на болниците. Никой от директорите на болници не е обвързан с обучаването на кадрите, което е задължение на Министерството на здравеопазването и на образователното министерство.

Остава неразрешен въпросът, как ще се постъпва при случаи на спешно раждане, когато няма да е възможно да се транспортират родилките до Сливен, когато всяка секунда е ценна и преодоляването на 30 километра не е толкова разумно. Всяка спешна и нетърпяща забавяне ситуация ще бъде обслужена, колкото и да е на ръба на закона, това заявява единият от двамата акушер-гинеколози на болницата в репортажа на журналистката Даниела Костова от Ямбол за предаването на програма „Хоризонт“, „Преди всички“.

Източници

  1. Родилното отделение в Ямбол затваря до средата на лятото. Посетена на 30.03.2019.
  2. Болницата в Ямбол остана без неонатолози. Публикация от 21.01.2019, посетена на 30.03.2019.
  3. Връзка към звуковия файл на БНР. Прослушан на 30.03.2019.