Направо към съдържанието

Родителски протести, септември 2019 г.

От Уикиновини

8 септември 2019 г.


В съботния ден няколко селища в България бяха включени в протести срещу предстоящи промени в законодателството, свързани с отговорностите на родителите и правата на децата. Кореспонденти на БНР в Бургас, Варна и Пазарджик съобщават за стотици участници от различни възрасти.[1] В София протестът започна в 12 часа пред Посолството на на Кралство Норвегия.[2] По-късно недоволстващите заемат площада пред Народното събрание.[3] Позицията на участниците е, че промените в социалните закони нарушават традиционното отношение към децата в семейството, прокарват принципи от нашумялата като спорна Стратегия за детето, която засега е оттеглена от обсъждане и не е одобрена от правителството.[4]

През седмицата се проведе и протест на колела по същия повод[5]. Така се подновиха протестите от началото на лятото.

В отговор на отричащите набелязаните промени, от Социалното министерство се разпространяват опровержения и уверения, че влизащите в сила от първи януари 2020 г. промени имат цел да подкрепят семействата с деца, а останалото са „неверни твърдения“ в публичното пространство.

Обширна статия на „Дойче веле“ с автор Ивайло Дичев извършва анализ на състоянието на сега действащото законодателство и невъзможността да бъде наистина действащо.[6] Професор по културна антропология в Софийския университет, Ивайло Дичев се ръководи от причинно-следствените връзки, предизвикали промените в семейството през вековете. Той задава въпрос: „Защо Стратегията беше обругана и после оттеглена?“, като определя първия му аспект за политически. Следва аналогия с възмутителното за обществото ни тълкуване на Истанбулската конвенция и понятието „социален пол“, „преведено от и за невежи хора“. По-нататък се разглеждат и други възможни причини за противопоставяне на закрилата на детето, като се изброяват възможните мобилизационни схеми за въздействие върху родителските чувства и предизвикване на протестни реакции.

Дали възможно неизчистено чувство за вина и липсата на култура в тази област са достатъчни, за да се обясни причината за недоволството, е хипотеза, която води до по-сериозно вглеждане в себе си и намиране на разумни доводи за приемане на развитието на обществото ни. Такава е заключителната идея на mроф. Ивайло Дичев, който определя реакцията срещу Стратегията за детето като абсурдистска.

Източници

  1. Протести в няколко града срещу законодателството за децата
  2. Родители на протест срещу промените в законодателството в областта на закрилата на детето
  3. СОЦИАЛНО НЕДОВОЛСТВО: Родители на протест срещу промени в Закона за децата
  4. Протест срещу промените в законодателството за детето
  5. Автошествие в столицата срещу промени в закони, свързани със Стратегията на детето
  6. Стратегията за детето: Защо сме срещу нея?